Tekniset tiedot:
Tuotekuvaus:
Jackofoam 700 F on suulakepuristettu polystyreenieristelevy (XPS), jonka lyhytaikainen puristuslujuus 10 % deformaatiolla on 700 [kN/m²] (EN 826) ja jossa on 15 mm:n puolipontti kaikilla sivuilla. Jackofoam 700 F tarjoaa erittäin korkean pitkäaikaisen kuormituskestävyyden: 250 kN/m² (EN 1606) ja olemattoman vedenimeytymisen: 0,7 % (EN 12087). Tämä XPS-eriste säilyttää eristyskykynsä ja lujuutensa vaativissakin olosuhteissa maaperässä ja vedessä.
Materiaalilla on suuri diffuusiovastus, μ - 150 (EN 10456), ja se kestää erinomaisesti jäätymis-sulamissyklejä (EN 12091) kosteissa ympäristöissä. Jackofoam 700 F on ominaisuuksiltaan ajan myötä muuttumaton lämmöneriste. Tuote on lahoamaton eikä se toimi homeen, mikro-organismien tai tuhoeläinten kasvualustana. Jackofoam 700 F on ympäristöystävällinen materiaali, jonka valmistuksessa ei käytetä CFC-, HCFC- tai HFC-kaasuja tai muita otsonikerrosta tuhoavia aineita. Levyn suljetut solut sisältävät ainoastaan ilmaa. Pohjoismaisten standardien mukaisesti tuotteeseen ei ole lisätty myrkyllisiä bromattuja palonestoaineita. Tuote kuuluu paloluokkaan Euroclass F (EN 13501-1).
Käyttökohteet:
Jackofoam 700 F -eristelevyjen käyttökohteita ovat roudaneristys maanteiden, rautateiden ja siltojen pengerryksissä sekä tunneleissa, lentokenttien ja lentokonehallien lattioiden eristäminen, erityisen suurilla akselikuormilla kuormitettujen käännettyjen kattorakenteiden eristäminen sekä raskaasti kuormitettujen teollisuuslaitosten roudaneristys. Muita kohteita ovat varastorakennusten lattioiden eristäminen, lastaussillat, pakkashuoneiden lattiat, jäähallit, tekonurmikentät, stadionit, kadut, tiet sekä putkistojen roudaneristys. Lahoamattomuutensa ansiosta vanhoista rakennuksista talteen otetut Jackofoam-tuotteet voidaan käyttää uudelleen uusissa kohteissa.
Asennus ja käsittely:
Jackofoam 700 F -eristelevyt on asennettava tasaiselle alustalle. Pystysuuntaisessa vedeneristyksessä levyt kiinnitetään joko liuotteettomalla kylmäbitumipohjaisella massalla (esim. weber.tec Superflex 10) tai polyuretaanivaahtoliimalla (esim. weber.therm PU Fix). Jos vedeneristystä ei tarvita, levyt voidaan kiinnittää mekaanisesti muovikiinnikkeillä.
Sokkelia rapatessa levyn pinta on karhennettava etukäteen (esim. karkealla hiekkapaperilla) ja asennuksessa on noudatettava rappausjärjestelmän valmistajan ohjeita. Käännetyillä katoilla puolipontatut eristelevyt on asennettava tiiviisti toisiaan vasten, jotta vesi ei pääse valumaan eristeen alle. Käännetyillä katoilla käytetään ensin salaojamattoa eristekerroksen päällä vedenpoiston tehostamiseksi; tarvittaessa mattoa voidaan käyttää myös eristeen alla. Uritettujen XPS-levyjen käyttö ei takaa riittävää vedenpoistoa (uria on mahdoton kohdistaa) ja se voi heikentää rakenteen rakennusfysikaalista toimintaa.